Pomoc techniczna 24×7 | +380 44 583-5-583 | support@tucha.ua

Snapshots przydatnym narzędziem: jak powstają i co potrafią

  1. Strona główna
  2. Snapshots przydatnym narzędziem: jak powstają i co potrafią
Categories

Bezpieczeństwo i ochrona danych to ważna kwestia dla każdego biznesu. W przeciwieństwie do serwerów fizycznych możliwości te są znacznie szersze w chmurze. Na przykład możesz całkowicie przywrócić dysk maszyny wirtualnej „z przeszłości”. Jest to możliwe dzięki przydatnemu narzędziu — snapshots. Wcześniej pisaliśmy już, co to jest i dlaczego nazywa się je wehikułem czasu. Teraz porozmawiajmy bardziej szczegółowo, w jakich warunkach tworzone są snapshots i jak uzyskać przechowywanie dwóch migawek każdego dysku maszyny wirtualnej klienta.

Co to są snapshots i dlaczego są potrzebne?

Snapshots to regularne migawki całych dysków maszyn wirtualnych klientów. Dla wszystkich użytkowników usług TuchaFlex+, TuchaBit+ i TuchaBit wykonujemy migawki i zapisujemy dwie ostatnie dla dysku każdego klienta. Koszt tworzenia i przechowywania migawek jest już wliczony w koszt wynajmu serwerów.

Do czego służą migawki? Migawki można użyć do przywrócenia dysku komputera do stanu, w jakim znajdował się w chwili tworzenia migawki. Migawkę można również pobrać do dalszego wykorzystania jako obraz nowej maszyny wirtualnej lub dodać jako dodatkowy dysk do dowolnego serwera w naszej infrastrukturze chmurowej.

Jak powstają obrazy

Przypomnijmy sobie, jak powstają snapshots. Podczas tworzenia migawki maszyna wirtualna zatrzymuje się. Przerwa może trwać od kilku sekund do kilku minut – wszystko zależy od rozmiaru dysku i rozmiaru danych, które zmieniły się od czasu ostatniego utworzenia migawki. W tej chwili migawka ma stan Creating. Kiedy migawka jest tworzona, otrzymuje stan BackingUp, a maszyna wirtualna wznawia działanie. Następnie migawka jest kopiowana z pamięci głównej do kopii zapasowej. Proces ten trwa od kilku minut do kilku godzin, dokładny czas zależy od wielkości dysku. Nie ma to wpływu na działanie maszyny wirtualnej. Następnie migawka jest usuwana z pamięci głównej, a maszyna wirtualna przestaje działać na krótki czas w tym czasie. Gdy migawka zostanie usunięta z magazynu podstawowego, maszyna wirtualna będzie nadal działać, a migawka przechowywana w magazynie kopii zapasowych otrzyma stan BackedUp.

Czas powstania migawki

Obrazy tworzymy między 20:00 a 06:00. Nie więcej niż dwie migawki są tworzone dla jednego repozytorium w tym samym czasie i tylko jedna migawka może znajdować się w fazie Creating. Zakłada się, że w tej chwili jeszcze jedna migawka ma stan BackingUp.

W jakiej kolejności powstają obrazki? W kolejce wyższy priorytet mają dyski, dla których ostatnia zapisana migawka została utworzona wcześniej niż inne. Istnieje inteligentny algorytm, który określa ich kolejkę, biorąc pod uwagę „wiek” najnowszych migawek oraz obciążenie infrastruktury.

Czy można zmienić czas robienia zdjęć?

Dla konkretnej maszyny wirtualnej możesz przesunąć czas tworzenia migawki lub zawęzić ten interwał. Warto jednak wziąć to pod uwagę: jeśli za bardzo zawęzisz przedział czasu, prawdopodobieństwo, że zdjęcie zostanie zrobione w tym okresie, znacznie spada. Dzieje się tak, ponieważ rośnie inna możliwość: magazyn będzie już tworzył migawkę innego dysku w określonym przedziale czasu. Dlatego jeśli użytkownik nadal chce zawęzić czas wykonywania zdjęć, zalecamy ustawienie szerokości przerwy na co najmniej 3-4 godziny.

Maszyna wirtualna może zrezygnować z kolejki także w innym przypadku: jeśli w momencie, gdy zbliża się do niej kolejka tworzenia migawki, wykonuje ona operacje dyskowe z intensywnością większą niż 1024 KB/s. Z tego powodu zdjęcia nie zawsze są tworzone ściśle każdej nocy.

Oczywiście możesz zignorować ogólne wskaźniki kolejki i aktywności maszyny wirtualnej. Oznacza to tworzenie obrazów ściśle w określonych godzinach i dniach (na przykład raz dziennie o 4:20). Pojawiają się jednak pewne zagrożenia. Na przykład ryzyko uszkodzenia danych wewnątrz samego serwera, ponieważ system operacyjny może rozpocząć zapisywanie niektórych danych podczas tworzenia migawki, które nie zostaną nadpisane z powodu przerw w działaniu maszyny wirtualnej niezbędnych do utworzenia migawki. W rezultacie system plików może teoretycznie stracić spójność (integralność), co doprowadzi do uszkodzenia lub utraty niektórych danych.

Jeśli klientowi odpowiada inny termin wykonania zdjęć, istnieje możliwość zmiany harmonogramu. W tym celu wystarczy skontaktować się z naszym działem pomocy technicznej, a my wszystko zorganizujemy.

Tagi na zdjęciach
  • Noremove 

Każda migawka może być oznaczona tagiem noremove o wartości 1. Oznacza to, że nie zostanie ona automatycznie usunięta, zmodyfikowana ani nadpisana (chociaż można ją usunąć ręcznie). Taki tag musi być ustawiony na samej migawce, a nie na maszynie wirtualnej lub dysku. Zauważ, że jeśli obie migawki są oznaczone tagiem noremove, nowe migawki zostaną utworzone, ale nie zostaną zapisane. Oznacza to, że rzeczywiste zdjęcia nie będą wyświetlane.

  • Nosnapshot

Ponadto maszynę wirtualną lub jej dysk można oznaczyć tagiem nosnapshot o wartości 1. W takim przypadku automatyczne migawki nie zostaną dla nich utworzone, dopóki tag nie zostanie usunięty.

Zwracamy uwagę na ważną kwestię dotyczącą zarówno tagów noremove, jak i nosnapshot. Pole Value musi zawierać dokładny czas ważności tagu.

Czas można wprowadzić w jednym z 3 formatów:

  • %Y%m%d%H%M%S (na przykład, 20191231235959);
  • %Y-%m-%d %H:%M:%S (na przykład, 2019-12-31 23:59:59);
  • %H:%M:%S %d-%m-%Y (na przykład, 23:59:59 31-12-2019).

Inne formaty będą ignorowane.

Dlaczego to jest ważne? Na przykład w przypadku tagu nosnapshot, jeśli czas zostanie podany w innym formacie, zostanie przyjęte, że tagu w ogóle nie ma.

Jeśli użytkownik jest naprawdę pewien, że migawki jego maszyny wirtualnej nigdy nie powinny być wykonywane, może ustawić wartość na przykład 9999-12-31 23:59:59. Jest to konieczne, aby uniknąć sytuacji, w których użytkownicy ustawiają tag nosnapshot i zapominają, że nadszedł czas, aby go usunąć.

Możesz dodawać etykiety za pomocą panelu sterowania serwera.

Jak zapewnić przechowywanie dwóch migawek

Dla wszystkich klientów korzystających z maszyn wirtualnych opartych na usługach TuchaFlex+, TuchaBit+ i TuchaBit przechowujemy dwie ostatnie migawki dla każdego dysku użytkownika. Gdy tylko tworzenie nowej migawki zostanie zakończone, najstarsza migawka, która nie ma tagu noremove, jest usuwana na zawsze. W ten sposób zapewniona jest stała dostępność dwóch aktualnych migawek.

A jeśli potrzebujesz więcej zdjęć?

Za dodatkową opłatą możesz utworzyć i zapisać więcej zdjęć. Na przykład, jeśli często wprowadzane są zmiany w infrastrukturze IT klienta lub czasami zachodzi potrzeba odwołania się do danych, z którymi wcześniej pracował.

Czym snapshots różnią się od kopii zapasowych

Jeśli snapshots to pełne migawki wszystkich dysków maszyny wirtualnej, kopie zapasowe to kopie zapasowe poszczególnych plików na dysku. Tylko migawki mogą przywrócić dysk komputera do stanu, w jakim znajdował się w momencie tworzenia migawki. Kopie zapasowe pomogą przywrócić poszczególne pliki, na przykład w przypadku ich usunięcia, uszkodzenia lub zmian. W celu niezawodnego przechowywania kopii zapasowych wszystkich ważnych plików zalecamy skorzystanie z usługi TuchaBackup. Pozwala na umieszczanie danych na zdalnych serwerach w data center w Niemczech oraz zapewnia stabilny dostęp do kopii zapasowych 24x7 z dowolnego zakątka świata.

Co ważne, przechowywanie obrazów dysków nie zastępuje konieczności tworzenia kopii zapasowych. Przede wszystkim migawki nie dają gwarancji spójności danych i znacznej głębokości wersjonowania. Ponadto podczas pracy z migawkami znacznie trudniej jest znaleźć i odzyskać poszczególne wymagane dane punkt po punkcie. Dlatego najlepiej jest używać tych narzędzi razem, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo i zaufanie użytkownika do przechowywania danych.

Wniosek

Snapshots to ważne narzędzie do ochrony danych w chmurze. Pomoże to zachować informacje na dysku i przywrócić je nawet w przypadku krytycznych zmian.

Jako odpowiedzialny dostawca dbający o bezpieczeństwo danych swoich klientów domyślnie udostępniamy użytkownikom snapshots. Napisz do nas na adres sales@tucha.ua lub zadzwoń pod numer +380 44 583-5-583, jeśli potrzebujesz pomocy zespołu Tucha w rozwiązaniu problemów z chmurą. Jesteśmy w kontakcie 24×7!

Share:
Related articles

Prawdopodobnie każdy przynajmniej raz marzył o cofnięciu czasu, powrocie do przeszłości na około godzinę przed momentem, w którym coś poszło nie tak i naprawieniu wszystkiego. Brzmi jak fantazja. Co jeśli powiemy Ci o magicznej pigułce, która może rozwiązać ten problem? Nasza chmura ma swój własny wehikuł czasu i nazywa się Snapshot, czyli migawką systemu.

Wybór serwerów zdalnych jest coraz szerszy. Jak spośród całej różnorodności wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie do swojego zadania? Proponujemy wspólnie zrozumieć, jakie rodzaje serwerów zdalnych oferujemy do wynajęcia naszym klientom, dowiedzieć się, w jakich przypadkach maszyny wirtualne z ich znaczącymi zaletami będą najbardziej przydatne i kiedy warto zwrócić uwagę na serwery fizyczne.

Zdalne serwery nie są nową koncepcją, ale czasami ich wybór może wydawać się trudnym zadaniem. Konstruktorzy wirtualni i fizyczni, elastyczni i składający się ze zrównoważonych zestawów zasobów, z data center na Ukrainie lub za granicą... Czym się różnią i co wybrać? Udostępniamy główne informacje o usługach Tucha, na podstawie których dostępne są wynajem serwerów wirtualnych i fizycznych. Artykuł pomoże ci lepiej się zorientować i bardziej świadomie określić, która z usług jest odpowiednia do rozwiązania tego lub innego problemu.

W tym artykule opowiadamy, jak zorganizować niezawodne przechowywanie kopii zapasowych w chmurze od Tucha, jakie dane można hostować i ile kosztuje korzystanie z hostingu kopii zapasowych w chmurze.

Szybkie ładowanie strony, jej płynne działanie i zdolność do wytrzymania dużych napływów odwiedzających jest ważne dla każdego zasobu, niezależnie od tego, na jakim CMS działa – WordPress, Joomla, OpenCart, Drupal lub jakikolwiek inny. Między innymi wysokiej jakości hosting w chmurze pomoże osiągnąć wysokie wskaźniki wydajności. Podpowiadamy, ile kosztuje hosting strony opartej na popularnym CMS-ie w chmurze od Tucha, jak przesyłać dane i jakie korzyści w zakresie niezawodności i wygody gwarantujemy.

Zamknij
Zamów telefon zwrotny

Sprawdź, czy informacje w polu numeru telefonu są prawidłowe

Fields are required.
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i akceptuje Politykę prywatności i Warunki użytkowania Google.

Używamy plików cookies.

Używamy plików cookie, aby zapewnić podstawową funkcjonalność naszej witryny i zbierać dane o tym, jak odwiedzający wchodzą w interakcje z naszą witryną, produktami i usługami. Klikając Akceptuj lub kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas tych narzędzi do celów reklamowych i analitycznych zgodnie z naszą «Polityką plików cookie».

AcceptDecline