Pomoc techniczna 24×7 | +380 44 583-5-583 | support@tucha.ua

Serwery wirtualne czy fizyczne: co wybrać? 8 argumentów za chmurami

  1. Strona główna
  2. Serwery wirtualne czy fizyczne: co wybrać? 8 argumentów za chmurami
Categories

Dawno minęły czasy, gdy znaczną część powierzchni biurowej zajmowały fizyczne serwery. Coraz mniej firm chce zaśmiecać biuro żelazem. Jednak nie stało się to jeszcze czystą częścią historii, ponieważ mity unoszące się w chmurach nadal trzymają niektórych użytkowników w ramionach swoich żelaznych maszyn. Jeśli i Ty wahasz się, co wybrać — serwer wirtualny w chmurze czy serwer żelazny w biurze — radzimy szczegółowo zapoznać się z cechami każdego z podejść.

Widma z przeszłości

Zastanówmy się, jakie względy najczęściej skłaniają do spojrzenia w stronę serwerów fizycznych:

  • Chęć posiadania serwera „po swojej stronie”, utrzymywania wszystkiego „pod kontrolą” i „niezależności” od nikogo.
  • Strach, że ktoś może uzyskać dostęp do danych w chmurze.
  • Przekonanie, że chmura jest „zbędna”, bo można poszukać informatyka, który będzie administrował żelaznym serwerem i od ręki rozwiąże wszystkie problemy.
  • Chęć jednorazowej zapłaty i nadzieja, że własna infrastruktura IT to opłacalna inwestycja „na przyszłość”.

Czy te i inne rozważania są uzasadnione? Jak zdecydować, które podejście jest lepsze, a które właściwe dla konkretnej firmy? Pierwszą rzeczą jest zebranie jak największej ilości informacji o wszystkich zaletach i cechach każdego typu serwera. Następnie porównaj je. A potem – podjąć decyzję. Uprościliśmy to zadanie i zebraliśmy główne informacje.

Porównanie serwerów chmurowych i żelaznych

1. Niezawodność i dostępność.

Serwer wirtualny: centra danych, w których znajdują się serwery wirtualne, mają określony poziom bezpieczeństwa: Tier 1, 2, 3 lub 4. Im wyższy poziom, tym bardziej niezawodne jest centrum danych.

Wszystkie obiekty Tucha zlokalizowane są w centrach danych o poziomie bezpieczeństwa Tier 3 i wyższym. Pomaga to zapewnić płynne działanie i wysoki poziom dostępności usług, ponieważ tak ważna komunikacja, jak źródła zasilania, Internet, systemy chłodzenia itp. jest powielana w centrach danych. Nawet w przypadku awarii praca centrum danych nie zatrzymuje się, a sprawność operacyjna jest gwarantowana nawet podczas prac naprawczych czy zapobiegawczych.

Gwarantowana dostępność usługi TuchaBit z witrynami na Ukrainie wynosi 99,0%. Usługa TuchaFlex+ z data center zlokalizowanymi poza Ukrainą (głównie w Niemczech) ma ten wskaźnik na poziomie 99,9%.

Serwer fizyczny: takich wskaźników jak poziom bezpieczeństwa, gwarantowana dostępność, dostępność zapasowych kanałów komunikacji, zwykłe serwery po prostu domyślnie nie mają. O to wszystko powinieneś zadbać sam.

2. Bezpieczeństwo umieszczania danych.

Serwer wirtualny: niezawodny dostawca dbający o bezpieczeństwo danych swoich klientów udostępnia dodatkowe narzędzia do ochrony informacji, w tym migawki systemowe oraz możliwość tworzenia i bezpiecznego przechowywania kopii zapasowych ważnych danych.

Jak to jest tutaj realizowane? Migawki są już wliczone w cenę naszych usług TuchaBit i TuchaFlex+. W przypadku krytycznych zmian pomagają przywrócić system do stanu, w jakim znajdował się w momencie wykonania zdjęcia. Usługa TuchaBackup do tworzenia i przechowywania kopii zapasowych pomoże zapewnić dodatkową ochronę dla poszczególnych plików. Ponadto zapewniamy możliwość szyfrowania kanałów komunikacyjnych i danych, oferujemy specjalne szablony maszyn wirtualnych z aktywowanym szyfrowaniem dysku.

Serwer fizyczny: Migawki nie są dostępne. Możesz skonfigurować regularne kopie zapasowe dzięki automatycznym programom do tworzenia kopii zapasowych. Nie gwarantuje to jednak zachowania danych, jeśli kopie zapasowe są przechowywane na tych samych serwerach fizycznych.

3. Stabilność pracy i dostęp.

Serwer wirtualny: Aby uzyskać dostęp do chmury, wymagane jest połączenie internetowe, a do działania urządzenia dostępowego wymagane jest stabilne zasilanie. Ale ważną przewagą chmury nad serwerami żelaznymi jest mobilność: jeśli komunikacja ta jest dostarczana z awariami, możesz przenieść się z laptopem lub tabletem do najbliższego obiektu z Internetem i elektrycznością – i jesteś z powrotem w kontakcie.

Serwer fizyczny: działanie serwerów zależy również od dostępności Internetu i zasilania. Ale jeśli serwer znajduje się w biurze, a komunikacja działa niestabilnie, praca całej firmy zatrzymuje się, ponieważ praca z danymi na fizycznych serwerach jest możliwa tylko w biurze.

4. Zabezpieczenie danych przed dostępem osób trzecich i działaniem siły wyższej.

Serwer wirtualny: informacje są niezawodnie chronione przed fizycznym dostępem osób trzecich lub intruzów, ponieważ dane są przechowywane na zdalnych serwerach. Często poza granicami kraju.

Serwer fizyczny: ważne i poufne dane firmowe są przechowywane bezpośrednio w biurze, obok miejsc pracy pracowników. W najlepszym przypadku — w osobnym pomieszczeniu. Czy odpowiednio zabezpiecza serwery, na których znajduje się praca całej firmy? Pytanie jest retoryczne, ponieważ dostęp do danych może mieć każdy. Ponadto serwery fizyczne nie są również chronione przed uszkodzeniami i działaniem siły wyższej, które mogą wystąpić w dowolnym pomieszczeniu (wnikanie wody, ogień itp.).

5. Skalowanie zasobów IT.

Serwer wirtualny: wraz z rozwojem firmy i zmianami potrzeb w zakresie sprzętu IT, dzięki chmurom niezbędne zasoby są dodawane w ciągu kilku minut. W tym celu nie trzeba długo czekać i wstrzymywać pracy całej firmy. Ponadto zawsze istnieje możliwość dobrania dokładnie takiej ilości zasobów, przy której praca będzie szybka i stabilna, a klient nie będzie wydawał dodatkowych pieniędzy na zbędny sprzęt. Równie łatwo jest zmniejszyć liczbę zasobów, jeśli potrzeby nagle się zmienią. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze.

Serwer fizyczny: już na początkowych etapach eksploatacji żelazo wymaga dużych inwestycji. Jednocześnie zasoby dobierane są zazwyczaj z uwzględnieniem przyszłego rozwoju biznesu. Jednak wraz ze znacznym wzrostem skali działalności i jej potrzeb, konieczny będzie ponowny zakup sprzętu. Jeśli wręcz przeciwnie, część zasobów nie zostanie wykorzystana w czasie, jest to po prostu zbędny koszt infrastruktury żelaznej.

6.  Мобільність. 

Serwer wirtualny: Jeśli pojedynczy pracownik lub cały zespół musi pracować zdalnie, jest to łatwe dzięki chmurom i skonfigurowanemu pulpitowi zdalnemu ze wszystkimi niezbędnymi aplikacjami i danymi. A zmiana lokalizacji biura podczas pracy w chmurze nie jest taka straszna, ponieważ przeprowadzka nie prowadzi do przestojów na dużą skalę podczas relokacji serwerów.

Ponadto chmury są najbardziej opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem dla startupów i małych firm. Projekty typu start-up nie wymagają od razu dużych inwestycji w sprzęt IT. Pozwala to zoptymalizować zasoby: inwestować środki finansowe w rozwój i promocję projektu, a nie wydawać znacznej części środków na żelazo. Ponadto bardzo wygodne jest, jeśli specjaliści znajdują się w różnych częściach kraju lub świata. A chmury pozwalają zaoszczędzić pieniądze na aranżacji i utrzymaniu pomieszczeń do pracy.

Serwer fizyczny: w przypadku przeprowadzki biura cały sprzęt IT trzeba będzie zabrać ze sobą. A im więcej, tym dłużej przeprowadzka pozostanie w pamięci. ;-)

7. Wsparcie serwera.

Serwer wirtualny: w zależności od wybranego rodzaju wsparcia technicznego odpowiedzialność za wysokiej jakości działanie serwera spoczywa częściowo lub całkowicie na barkach dostawcy. Na przykład monitorujemy wydajność serwerów, infrastrukturę fizyczną centrum danych, środowisko wirtualizacji i inne równie ważne aspekty, które leżą w naszym zakresie kompetencji w ramach określonego rodzaju wsparcia technicznego.

Serwer fizyczny: konieczne jest samodzielne poszukiwanie informatyków, którzy będą monitorować wydajność serwera i eliminować pojawiające się awarie.

8. Inwestycje finansowe.

Serwer wirtualny: chmury nie wymagają dużych inwestycji finansowych w sprzęt IT, nawet na początkowych etapach pracy firmy. Płatność jest dokonywana tylko za wybrane zasoby, a pracę można rozpocząć od razu po utworzeniu i skonfigurowaniu maszyny wirtualnej.

Z wyprzedzeniem pomożemy Ci wybrać odpowiednią usługę i konfigurację. Pozostaje tylko opłacić stały koszt usług i korzystać ze wszystkich zalet chmury.

Serwer fizyczny: żelazo wymaga znacznych środków na zakup już na samym początku działalności. Z czasem nieuchronnie konieczna będzie aktualizacja zasobów IT: zakup nowego sprzętu i modernizacja tego, co już jest w użyciu. Dodatkowo należy liczyć się z kosztami konserwacji żelaza przez specjalistów.

Wniosek

Wymieniliśmy główne korzyści, jakie firma, jej właściciel i wszyscy pracownicy otrzymują dzięki chmurom. Podsumowując, zauważmy najważniejsze: serwery wirtualne to niezawodne działanie biznesu, bezpieczne przechowywanie danych i łatwe skalowanie zasobów. Chmury, w przeciwieństwie do serwerów żelaznych, łatwo dostosowują się do potrzeb biznesowych, a także umożliwiają pracę z dowolnego zakątka świata.

Jeśli nadal obawiasz się chmury i korzystasz tylko z fizycznych serwerów, być może nadszedł czas na zastosowanie nowoczesnych technologii i ułatwienie sobie pracy? Nasze usługi można testować za darmo przez 7 dni. Chętnie udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania i dobierzemy najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Skontaktuj się z nami 24×7 i przekonaj się o wszystkich zaletach serwerów wirtualnych!

Share:
Related articles

Odpowiadamy na często zadawane przez klientów pytania: jak w prosty sposób dokonać płatności za pośrednictwem międzynarodowego systemu płatności elektronicznych PayPal lub za pomocą klasycznych przelewów bankowych Bank Transfer. Metody te przydadzą się klientom, którzy płacą za usługi w chmurze z zagranicy.

Nasz zespół niestrudzenie pracuje, aby usługi w chmurze spełniały oczekiwania klientów, a praca z usługami była prosta i przejrzysta. W szczególności dotyczy to płatności za usługi. W tym artykule proponujemy zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi metodami, spośród których każdy klient będzie mógł wybrać dla siebie najwygodniejszą i najszybszą opcję.

Wybór serwerów zdalnych jest coraz szerszy. Jak spośród całej różnorodności wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie do swojego zadania? Proponujemy wspólnie zrozumieć, jakie rodzaje serwerów zdalnych oferujemy do wynajęcia naszym klientom, dowiedzieć się, w jakich przypadkach maszyny wirtualne z ich znaczącymi zaletami będą najbardziej przydatne i kiedy warto zwrócić uwagę na serwery fizyczne.

Zdalne serwery nie są nową koncepcją, ale czasami ich wybór może wydawać się trudnym zadaniem. Konstruktorzy wirtualni i fizyczni, elastyczni i składający się ze zrównoważonych zestawów zasobów, z data center na Ukrainie lub za granicą... Czym się różnią i co wybrać? Udostępniamy główne informacje o usługach Tucha, na podstawie których dostępne są wynajem serwerów wirtualnych i fizycznych. Artykuł pomoże ci lepiej się zorientować i bardziej świadomie określić, która z usług jest odpowiednia do rozwiązania tego lub innego problemu.

Bezpieczeństwo i ochrona danych to ważna kwestia dla każdego biznesu. W przeciwieństwie do serwerów fizycznych możliwości te są znacznie szersze w chmurze. Na przykład możesz całkowicie przywrócić dysk maszyny wirtualnej „z przeszłości”. Jest to możliwe dzięki przydatnemu narzędziu — snapshots. 

Zamknij
Zamów telefon zwrotny

Sprawdź, czy informacje w polu numeru telefonu są prawidłowe

Fields are required.
Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i akceptuje Politykę prywatności i Warunki użytkowania Google.

Używamy plików cookies.

Używamy plików cookie, aby zapewnić podstawową funkcjonalność naszej witryny i zbierać dane o tym, jak odwiedzający wchodzą w interakcje z naszą witryną, produktami i usługami. Klikając Akceptuj lub kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas tych narzędzi do celów reklamowych i analitycznych zgodnie z naszą «Polityką plików cookie».

AcceptDecline